Nyheter

Fullstora grävskopor i sandlådan - ska göra att barnen faller mjukt

Nu när snön är borta fortsätter arbetet med att göra lekplatsen säkrare och uppfylla lekplatsbesiktningens krav.

Föreningens trädgårdsföretag JE Mark anlände på måndagen med ett jättelass sand och grävskopor. Det krävs mycket sand för att uppfylla kravet på ett 30 cm tjockt täcke under gungan, runt klätterställningen och sandlådan.

Lasses/Lekplatsbesiktning AB granskade lekplatsen i fjol somras. Utifrån anmärkningarna har ett antal insatser gjorts:

+ Klätterställningen har gjorts säkrare genom att en öppning mellan brädväggarna och plattformen gjorts mindre för att minska riskerna för lekande små barn. Det såg föreningens snickerikunnige Tommy Holmqvist till.

+ Några flitiga styrelseledamöter målade om klätterställningen och lekstugan.

+ En skylt har satts upp på klätterställningen, som visar vem som tillverkat lekställningen, vem som är ansvarig för lekplatsen och vilket larmnummer man ska ringa vid olycka.

I sommar är det dags för ny säkerhetsbesiktning.